Bulovka uvedla do provozu plně automatizovanou biochemickou linku

02.10.2025

Fakultní nemocnice Bulovka, jako první fakultní nemocnice v metropoli, spustila provoz plně automatizované biochemické linky včetně postanalytického systému. Nová technologie představuje jeden z nejpokročilejších systémů tzv. total lab automation v Česku a významně posouvá standardy v oblasti laboratorní diagnostiky.

Moderní robotická linka automatizuje preanalytickou, analytickou i postanalytickou fázi laboratorního provozu. Tím dochází ke zkrácení doby od odběru vzorku po výsledek, zvýšení přesnosti a částečnému odstranění ruční manipulace s biologickým materiálem. Systém zároveň prioritizuje urgentní vzorky 
a zajišťuje jejich rychlé zpracování bez nutnosti manuálního zásahu. Díky patentovaným algoritmům zařízení zvládá během tří sekund zpracovat i několik vzorků.

„Zavedením této linky výrazně zvyšujeme možnosti laboratoře Oddělení klinické biochemie a snižujeme možnou chybovost. V době, kdy narůstají nároky na rychlou diagnostiku, se jedná o klíčovou inovaci pro kvalitu poskytované péče,“ říká Mgr. Ziad Khaznadar, vedoucí Centrálních laboratoří FN Bulovka. Pro lékaře to znamená rychlejší dostupnost výsledků, pro pacienty zase kratší čekání na diagnózu a včasnější nasazení vhodné léčby. „Naším dlouhodobým cílem je modernizovat provoz a zavádět inovace, které mají reálný přínos pro pacienty i zdravotnický personál. Automatizovaná linka je toho výborným příkladem,“ uvádí Mgr. Jan Kvaček, ředitel Fakultní nemocnice Bulovka.

Tato instalace je součástí strategického plánu FN Bulovka na posílení laboratorního zázemí a zavádění technologií, které umožní zvládat rostoucí objemy požadavků bez kompromisu na kvalitě a bezpečnosti.

Následující článek

Pacientské centrum Bulovka, nové místo podpory a sdílení
11. 10. 2025

Pro onkologické pacienty vzniklo ve Fakultní nemocnici Bulovka specializované pacientské centrum. Jeho cílem je nabídnout prostor pro společné setkávání, sdílení zkušeností a získávání praktických informací.  

Číst dále