Oddělení fyziologických novorozenců

Telefonický kontakt na oddělení: 
+420 26608 3241, +420 26608 3242.

Toto oddělení disponuje v současné době 30 lůžky, což odpovídá kapacitě přes 2400 porodů ročně. Oddělení sestává z úseku rooming-in a z observačního boxu. Na našem oddělení pečujeme o maminky se zdravými novorozenci systémem Rooming-in, což znamená, že jsou po celou dobu hospitalizace oba společně na pokoji. Klademe velký důraz na laskavý individuální přístup k maminkám. Naší snahou je co nejlépe pomoci mamince zvládnout poporodní období, podpořit jí v rozvoji kojení a naučit ji správně pečovat o své miminko. Pokud se nevyskytnou žádné komplikace,  propouštíme děťátko obvykle kolem 72. hodiny života. V případě zdravotních komplikací maminky či miminka (nejčastěji novorozenecká žloutenka, nekomplikované infekce, lehčí porucha poporodní adaptace) může být děťátko ošetřováno v observačním boxu. 

V ošetřovatelské péči jsme zastánci respektujícího a přátelského přístupu k matce a dítěti při zachování maximální bezpečnosti pro oba. Tyto postupy jsou dány metodickými pokyny České neonatologické společnosti nebo vyhláškami Ministerstva zdravotnictví ČR.

U vašich miminek provádíme:

  •  screening vrozeného šedého zákalu
  •  screening sluchu
  •  odběr krve na screening vrozených metabolických poruch , tzv. „patičky“ ( nutné provést mezi  48.–72. hodinou života) 
  •   aplikaci vitamínu K
  •   dle přání maminky event. snesení pupečního pahýlu
  •   v indikovaných případech provádíme ultrazvukové vyšetření ledvin, srdce a mozku přímo na našem oddělení

 

Podrobný popis ošetřovatelských postupů naleznete zde: 

 

Návštěvní hodiny:

PO–NE 15.00–18.00