Očkování proti chřipce lze spojit s očkováním proti COVID-19

22.09.2021

Období chřipkové sezony nastává v České republice zpravidla mezi prosincem a březnem. Proti tomuto onemocnění, na které u nás každoročně umírá 1 000 až 1 500 lidí, se dá účinně bránit očkováním, jenž je zapotřebí absolvovat ještě před samotným nástupem chřipkové sezony.

Chřipka je sezonní virové onemocnění, které se nejčastěji vyskytuje v zimních a časných jarních měsících. Napadá horní i dolní cesty dýchací, je doprovázeno horečkou, celkovou slabostí, bolestmi hlavy a dýchacími obtížemi spojenými s kašlem. V loňském roce nebyl zaznamenán téměř žádný výskyt tohoto onemocnění. Vysvětlením jsou přísná hygienická opatření související s pandemií koronaviru. Odborníci se však obávají, že v letošním roce může chřipka udeřit mnohem větší silou, než bylo obvyklé v předchozích letech. Řešením je včasné očkování, které zabrání těžkému průběhu nemoci.

Chřipka vs. koronavirus

S výskytem nového typu koronaviru, a také díky hygienickým opatřením, která byla přijata v souvislosti s celosvětovou pandemií onemocnění covid-19, v minulém roce prakticky nebyl detekovaný klasický virus chřipky v populaci. Laboratoře, které zkoumaly odebrané biologické vzorky, nezjistily žádnou nákazu touto jinak běžně se vyskytující nemocí. Odborníci však varují, že se virus chřipky objeví znovu. V případě, že bude proočkovanost lidí nižší, než je obvyklé, je velmi pravděpodobné, že může udeřit i větší silou. Češi patří dle dat Světové zdravotnické organizace (WHO) k nejméně proočkovaným národům. Očkování proti chřipce má jen 5 % Čechů. Mezi seniory, kteří patří k nejohroženější skupině, dosahuje míra proočkovanosti pouze 20 %.

Očkování proti chřipce – nejúčinnější prevence proti nákaze

„Uplynulá sezona byla atypická, chřipka se vůbec neobjevila. V nadcházejících měsících však počítáme s tím, že se chřipkové viry znovu vyskytnou. Na tuto skutečnost se připravujeme hlavně očkováním,“ řekla primářka Kliniky infekčních nemocí FNB a 1., 2. a 3. LF UK, MUDr. Hana Roháčová, Ph.D. „Pravidelné očkování zahajujeme v polovině října, aby bylo co nejúčinnější. Imunitní reakce organismu nastupuje zhruba po 14 dnech od aplikace dávky s tím, že má očkování relativně krátkou dobu ochrany. Aby organismus disponoval účinnými látkami v době chřipkové epidemie, je nutné podat očkování těsně před jejím samotným začátkem. Vakcína je podávána v jedné dávce a lze ji bez obav aplikovat spolu s očkováním proti onemocnění covid-19,“ dodala primářka Roháčová.

Očkování vede ve všech věkových skupinách k výraznému snížení výskytu onemocnění chřipkovými viry. Rizikové skupiny, tedy mimo jiné lidé trpící chronickým onemocněním, předcházejí očkováním možné hospitalizaci či dokonce úmrtí. Nejvhodnější doba k očkování je před samotným začátkem chřipkové sezony, tedy v průběhu října a listopadu. V současné situaci je vhodné spojit očkování proti chřipce s vakcínou proti onemocnění covid-19. Obě dávky lze naočkovat v týž den. Lékaři doporučují aplikaci jedné očkovací látky do jednoho ramene a druhé do ramene druhého bez rizika kontraindikací. 

Před nástupem celosvětové pandemie covidu-19 vyhledalo v České republice v souvislosti s akutním respiračním onemocněním lékaře téměř milion lidí. Nelze se však spoléhat na to, že i v letošním roce bude výskyt klasické chřipky výrazně nižší. Je tedy velmi vhodné zvážit všechna rizika, která s sebou onemocnění chřipkou nese, a případně podstoupit očkování, které přináší v porovnání s onemocněním mnohem méně zdravotních komplikací. Očkování proti chřipce je vhodné také u těhotných žen, kterým lékaři doporučují absolvovat jej ve 2. nebo 3. trimestru. Rovněž u dětí je očkování proti klasické chřipce důležité, protože po nákaze chřipkovým virem vykazuje jejich organismus mnohem větší rizika komplikací, než má samotné očkování.

Následující článek

Světový týden kostí a kloubů odstartoval 12. října
12. 10. 2021

Pravidelné očkování proti chřipce zahajujeme v polovině října a lze ho spojit s očkováním proti COVID-19.

Číst dále