Internal Department

Internal Department of Bulovka University Hospital, as one of the most basic medical disciplines, provides acute standard and intensive hospital care practically in the whole range of internal medicine. Pavilion 10, the then very modern construction of which was started in 1927, is located in the western part of the FNB tract on a rock high above the city centre and the Vltava River with magnificent views. Unfortunately, for 30 years now, the owner has been the Municipality of the Capital City of Prague. Prague, but the Ministry of Health of the Czech Republic is the founder. This has a negative impact on the much needed total reconstruction. Despite this, the Internal Department, even after its merger with the former I. Internal - formerly located in the pavilion 4 Na Vychovatelna - is trying to continue the more glorious era, when the head of the department was Professor Zdeněk Mařatka DrSc., a pioneer and founder of Czechoslovak and thus Czech gastroenterology in 1958-1984. This is one of the reasons why he was awarded the title of Knight of the Czech Medical State in 2001.

Pracoviště disponuje 14 lůžky intenzívní péče rozdělených do dvou jednotek (ta v prvním patře je po kompletní rekonstrukci) a 105 akutními standardními lůžky na jedno až čtyřlůžkových pokojích členěných ve čtyřech lůžkových stanicích.

Současná poptávka i mnohdy vynucené nemedicínské využití lůžkového fondu – sociální hospitalizace aj. – by vyžadovalo počet 120 až 130 akutních standardních lůžek. Bohužel to naráží na obecně chronický nedostatek zdravotnického personálu.

Bez ohledu na nezbytnou celkovou rekonstrukci si lze dle dostupnosti vyžádat jeden ze šesti moderních nadstandardních jednolůžkových pokojů  (viz ceník FNB) na stanici II. B v naprosto oddělené klidné západní části budovy. Vybavení pokojů odpovídá standardu tříhvězdičkového hotelu, tj. samostatné sociální zařízení, TV, lednice. 

Připojení na veřejnou wi-fi FNB je dostupné v celém pavilonu.

Krátkodobé parkování (po 30 minutách zpoplatněné) bývá dostupné přímo před pavilonem. K delšímu stání je však vhodné až nezbytné využít nové hlavní parkoviště FNB ve východní části areálu poblíž pavilonu 4.

Výpis specifických činností

Akutní interní péči poskytujeme převážně pro obrovské spádové území Prahy 8, bývalé „velké“ Prahy 9 (tj. včetně Miškovic, Čakovic, Kbel, Satalic, Vinoře, Horních a Dolních Počernic, Běchovic, Klánovic, Újezda nad Lesy a starých Hrdlořez). To znamená i za zrušenou bývalou vysočanskou nemocnici. A dovolí-li to lůžková i personální situace, rovněž pro obyvatele sousední části Středočeského kraje. Což vždy není, bohužel, standardem.

Akutní vyšetření a eventuální příjem k hospitalizaci probíhá na non-stop fungující akutní interní ambulanci v 1. podlaží pavilonu. Dosud stále ne zcela ideálně nastavený současný systém akutní terénní péče vede i kvůli četným transportům ze strany ZZS HMP aj. k jejímu trvalému přetížení, a to hlavně v době ÚPS (ústavní pohotovostní služby). Zvláště kritický je vždy v pátek, ale podobné to bývá před svátky, o nich a o víkendech. Klienti se proto musí připravit na delší dobu celkového vyšetření včetně čekání. K jejich eventuálnímu občerstvení slouží automaty jak v prostorách samotné ambulance, tak u hlavního vchodu do budovy. 

Specializované jsou ambulance endokrinologická, diabetologická a kardiologická, jejíž součástí je i angiologická ambulance. Tato pracoviště fungují pouze v běžnou pracovní dobu a je nezbytné objednat se předem. Proto ani vyloučení trombózy žil mimo klasickou pracovní dobu zde nezajišťujeme! Stejně tak pracoviště nezajišťuje dětskou endokrinologii a diabetologii! Nutno volat na Dětské oddělení FNB, tel.: 26608 2382.

Další specializovanou ambulancí, též již výrazně zmodernizovanou, je ambulance gastroenterologická (GEA). Součástí jsou i místnosti na odpočinek a rekonvalescenci po určitých diagnostických, byť ambulantních, postupech. GEA je zaměřena na celé spektrum chorob zažívacího traktu, jater, žlučových cest a slinivky břišní. Funguje i jako GE centrum s možností biologické léčby pro určité diagnózy. Provádí se zde celé potřebné spektrum vyšetření – gastroskopie, koloskopie, ERCP, necílené jaterní biopsie. A chystá se i možnost endosonografie.

S ohledem na potřeby chodu nemocnice GEA zajišťuje nonstop dostupnou službu. Ta je však pochopitelně určena pouze pro klienty v nemocnic již hospitalizované.